Dünyanın En Farklı Ve En Şaşırtıcı Çeşmeleri

Çoğunuz büyük olasılıkla Roma’daki Trevi Çeşmesi’ni duymuşsunuzdur ya da Ocean’s 11 filmini izlerken Las Vegas’taki ünlü Bellagio Çeşmesini gördünüz.

Dünyanın dört bir yanında bulabileceğiniz inanılmaz çeşmelerin küçük bir listesini hazırladık. Stokholm’dan Sunderland’a, Çin’den Peru’ya kadar, Bored Panda tarafından derlenen bu liste , bulabildiğimiz en ilginç, en akıllıca ve en güzel çeşmelerden bazılarını sergiliyor. Bazıları dönüyor bazıları yanıyor. Birkaç tanesi ise yer çekimine bile meydan okuyor gibi görünüyor. Ancak hepsinin ortak noktası, sizi inanılmaz etkileyecek olmasıdır.

# 1 Water Boat Fountain, Valencia, İspanya

İspanya, Valencia’daki Playa de la Malvarrosa’da bulunan ve basitçe Boat Fountain (veya İspanyolca’daki Fuente del Barco de Agua) olarak bilinen bu heykel çeşmesi, su jetleri ile bir yelkenliyi andırıyor. (Kaynak: notesontheroad)

# 2 Osaka İstasyonu Çeşme Saati, Osaka, Japonya

Hiçbir şey Japonya’nın Osaka Kent İstasyonunda su çeşmesinin nasıl büyüleyici olduğunu açıklayamaz. Yerel firma Koei Industry tarafından tasarlanan çeşme, bilgisayarda depolanan görüntüleri çoğaltmak için dikkatle kontrol edilen desenlerde su damlacıkları çıkartan dijital olarak kontrol edilen bir yazıcıyla çalışır. (Kaynak: amusingplanet )

# 3 ‘Las Colinas’ın Mustangları’, Teksas, ABD

Las Colinas’taki Mustang’lar, Teksas’ın Irving kentindeki Williams Meydanı süsleyen Robert Glen’in bronz heykelleri. Dünyanın en büyük atlı heykeli olduğu söyleniyor. Heykel, Teksas’ın büyük kısmında yaşayan tarihi vahşi mustanglari temsil ediyor. heykeller, 1976 yılında oluşturulmaya başlanmış ve 1984’te kurulmuş. (Kaynak: wikipedia

# 4 Vortex Çeşmesi ‘Charybdis’, Sunderland, İngiltere

Charybdis, 2000 yılında Kuzey İngiltere’de Sunderland yakınlarındaki lüks Seaham Hotel and Spa’da, heykeltıraş William Pye tarafından yaratılmıştır. Charybdis, Homeros’un Odyssey’sinde adı geçen, Zeus’taki yıldırım çarpması sonucu adı geçen bir sirenin adıdır. (Kaynak: atlasobscura)

# 5 Magic Tap, Cadiz, İspanya

Bu “Magic Tap”, Cadiz Aqualand’da yer almaktadır. İlk bakışta, musluk havalanıyor gibi görünüyor fakat daha yakında incelendikten sonra, suyun akışında gizlenmiş bir borunun varlığı görülebilir. Buna rağmen hala oldukça şaşırtıcı görünüyor!

# 6 Banpo Köprüsü, Seul, Güney Kore

Moonlight Rainbow Çeşmesi,1,140 m uzunluğundadır ve dakikada 190 ton su çıkaran Guinness Dünya Rekorlar kitabına girmiş bir çeşmedir.(Kaynak: wikipedia)

# 7 Giant – Swarovski Kristallwelten (Kristal Dünyalar) Girişine, Wattens, Avusturya

Swarovski Kristal Dünyaları (Swarovski Kristallwelten), Avusturya, Wattens’de bulunan bir müzedir. Müze, Avusturya merkezli kristal şirketi Swarovski’nin 100. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde 1995 yılında kuruldu. (Kaynak: wikipedia

# 8 ‘Dokuz Yüzen Çeşme’, Osaka, Japonya

Dokuz Yüzen Çeşme, Japon-Amerikalı sanatçı ve peyzaj mimarı Isamu Noguchi’nin 1970 yılında Osaka, Japonya’da düzenlenen Dünya Fuarı’nda yaratılmıştır.Bu inanılmaz çeşmeler, uçuyormuş gibi görünüyor ancak daha şaşırtıcı olan ise bu çeşmelerin 40 yıl önce inşa edilmiş olmaları. Bu sebepten dolayı daha da büyüleyici görünüyorlar. (Kaynak: serenityhealth)

# 9 ‘The Divers Fountain’, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Bu inanılmaz 24 metrelik uzun su çeşme, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dubai Mall’da yer alıyor. The Waterfall, Singapur merkezli DPA Mimarlar tarafından tasarlanmış ve 2009 yılında açılmıştır . (Kaynak: emirates247 )

# 10 Çeşme ‘Metalmorphosis’, Charlotte, ABD

Metalmorphosis, Çek heykeltıraş David Černı’nın eseridir. Boyu 7.6m, ağırlığı 14 ton ve iki düzineden fazla paslanmaz çelik plakadan oluşur ki bunlar bağımsız ve periyodik olarak büyük bir insan kafası oluşturmak üzere sıraya dizilmiştir. Heykeli yükseltilmiş bir havuz çevreler ve plakalar hizalandığında su başın ağzından dışarı akar. (Kaynak: charlottefountains )

 

h/p:boredpanda
Reklamlar