Renk Körlerinin Görme Farklılıklarını Gösteren 10 Fotoğraf

Renk körlüğü olan birinin gözünden hayatın neye benzediğini merak ettiniz mi? Neyse ki,  color-blindness.com  adında bir web sitesi bu konuda güzel bir çalışma ortaya koymuş.

Adına rağmen, renk körlüğü bulunan bir insanın aslında  Dünyayı siyah beyaz görmez. Tüm renk körü bulunan insanların% 99’undan fazlası aslında renk görebilir. Bu nedenle “renk görme eksikliği” (KVH) terimi daha doğru olarak kabul edilir. Color-blindness.com’a göre kadınların% 0.5’i (200’de 1) ve erkeklerin% 8’i (12’de 1)KVH’dan muzdarip. Deuteranomalia (her şeyi biraz solmuş gibi gösterir), Protanopia (her şey biraz yeşil gibi görünür) ve Tritanopia (yeşilimsi-pembe renk tonları) Dünya nüfusunun yalnızca% 0.00003’ü gibi görme eksikliğinin çeşitli biçimleri vardır. Aşağıdaki görsel listeye göz atmayı unutmayın…

Farklı tipler-renk-körlük-fotoğraflar-26

Normal görme yeteneğine sahip birinin gördüğü bu şekildedir.

Farklı tipler-renk-körlük-fotoğraflar-21

Renk körlüğünün en yaygın türü Deuteranomalia’dır. Erkeklerin yaklaşık% 4.63’ü ve kadınların% 0.36’sı bu tür bir renk görme eksikliği yaşamaktadır ve çoğu renk körü olduğunu bile bilmemektedir. Deuteranomalia’ya sahip insanlar, özellikle yeşil ve kırmızı gibi renklerde daha hafif bir renk paleti görüyorlar.

Protanopi

Farklı tipler-renk-körlük-fotoğraflar-22

Birisi Protanopia’ya sahip olduğunda, yeşil ve kırmızı tonların tümü soluk görünür; sarı ve mavi tonlar büyük ölçüde etkilenmez gibi görünüyor. Erkeklerin yaklaşık% 1’i bu tür KVH’u yaşamaktadır.

Tritanopia

Farklı tipler-renk-körlük-fotolar-23

Tritanopya’lı insanlar renkleri yeşilimsi / pembe bir tonla görürler. Çok nadir renk körlüğünün bir biçimidir ve erkeklerin ve kadınların sadece% 0.0001’ini etkilediğine inanılıyor.

Toplam renk körlüğü (Tek renklilik)

Farklı tipler-renk-körlük-fotolar-24

Toplam renk körlüğü veya Tek Renklilik, renk görme eksikliğinin en nadir biçimidir. Buna sahip insanlar sadece siyah beyaz olarak görebilir ancak dünya nüfusunun yalnızca% 0,00003’ünün bu özel durumdan etkilendiği tahmin edilmektedir.

Bir Lale Alanında Pug

#Trafik lambaları

Stoplight

#Gökkuşağı Renkleri

Gökkuşağı Saçları

#Bored panda

Sıkılmış Panda

#Gecenin Melodisi Leonid Afremov

Gece Melodisi Leonid Afremov tarafından

#Papağanlar

Papağanlar

#Nyan kedisi

Nyan kedi

# Domates

Domates

#Frida Kahlo

Frida Kahlo

#The Simpsons

The Simpsons

MODE49

h/p:boredpanda
Reklamlar